Навчально-інформаційний портал
Олега Лагоднюка 

Національний університет водного господарства та природокористування

Каталог статей

Головна » Статті » Статті

Геодезична дуга Струве

З 1816 по 1852 р. акад. В. Я. Струве у співпраці з військовим геодезистом генерал-лейтенантом К. І. Теннером (1783–1860) виконали, мабуть, найбільш визнані в історії геодезії градусні вимірювання дуги меридіану, яка простягалася від Північного Льодовитого океану (м. Хаммерфест, Норвегія) до гирла р. Дунаю (селище Старо-Некрасівка, Україна).

Влітку 1816 р. за дорученням Ліфляндського кооперативного та економічного товариства В. Я. Струве проводить астрономо-геодезичні роботи по створенню карти Ліфляндії, які було завершено у 1819 р. Віленська та Ліфляндська зйомки завдяки керівникам цих робіт, стали першим етапом Російсько-Скандинавського градусного спостереження "Геодезична дуга Струве”. Основні вимірювання виконувались за допомогою 8-дюймового секстанта; усі прилади для визначення висот і вимірювання базису були виготовлені за кресленнями, які відбивали його власні оригінальні ідеї. Це був підготовчий етап до більш значних геодезичних проектів.

В. Я. Струве розпочинає широтні градусні вимірювання в балтійських провінціях Росії, оскільки дещо специфічний "горбистий” ландшафт Ліфляндії виявився дуже привабливим для організації тріангуляційних пунктів. Після завершення градусних вимірювань у визначених межах В. Я. Струве вирішив продовжити їх далі на північ: через Фінляндію до Льодовитого океану.

Приблизно в цей же час по завершенню тригонометричної зйомки Віленської губернії К. І. Теннер розпочинає тріангуляцію в Курляндській (1822-1823 рр.) і Гродненській (1825-1829 рр.) губерніях та одночасно з цим переносить градусні спостереження на південь. У 1828 р. К. І. Теннер з’єднав свою мережу з мережею, побудованою Струве у Ліфляндії.

У 1830 р. з ініціативи Струве роботи продовжуються в межах Фінляндії, але вже без його безпосередньої участі. У цьому ж році К. І. Теннер розпочав роботи з побудови тріангуляції в Мінській губернії, які було завершено в 1833 р. Одночасно він з’єднав російську тріангуляцію з мережею Східної Пруссії. Після цього Теннеру було доручено виконати тригонометричну зйомку у Волинській та Подільській губерніях, яку він завершив у 1841 р.

У 1844 р., спираючись на тріангуляцію в Подільській губернії, Теннер виконав роботи з побудови тріангуляції в Бессарабії. Рекогностування місцевості та побудову геодезичних знаків здійснено в 1845 р., а наступного року на побудованих пунктах розпочали спостереження, які було завершено в 1849 р. Градусне спостереження на території Фіндляндії, Швеції та Норвегії виконували вчені цих країн за активної участі астрономів Пулковської обсерваторії. В 1855 р. всі польові роботи з градусного спостереження було завершено.

Вона перетинає з півночі на південь тенери десяти європейських держав: Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, України та Молдови.

Довжина дуги близько 3 тис. км. і  складається з майже 300 суміжних трикутників, які утворюють своєрідний ланцюг. Вершини трикутників закріплені на місцевості геодезичними пунктами (це закладені в землю кам’яні куби розміром 2х2 метра), які і є матеріальними об’єктами, що уособлюють цю грандіозну науково-технічну пам’ятку.

Значна частина пунктів, на яких півтора століття тому виконували найбільш великомасштабне вимірювання Землі, збереглася, деякі відреставровані. Офіційно під охорону взято 34 пункти, з яких чотири розташовані в Україні – три у Хмельницькій (Баранівка, Катеринівка, Фельштин) і один (Старонекрасівка) – в Одеській областях.


У 2003 році фахівці Науково-дослідного інституту геодезії і картографії за дорученням Укргеодезкартографії розшукали та відновили на місцевостях пункти дуги Струве, розташовані на Хмельниччині. У Старій Некрасівці добре зберігся монумент, встановлений у середині ХІХ ст.. одразу після завершення вимірювання дуги меридіана. Напис на цьому монументі, виконаний російською та латинською мовами, сповіщає: „Південний край Дуги меридіана 25 градусів 20 мінут від річки Дунай до Океану Льодовитого через Росію, Швецію та Норвегію за велінням Августійших Монархів Олександра І, Миколи І і короля Оскара І, постійно працюючи з 1826 по 1825, виміряли Геометри трьох народів. Широта 45 градусів 20 мінут 28 секунд”.

У 2009 році фахівці цього ж інституту в рамках відповідної бюджетної програми здійснювали відшукання пунктів дуги Струве в межах Рівненської області. Результатом такого обстеження стало складання двох відповідних протоколів.

 

Пункт Гурники (Дубенський район)



«Розшук центру виконувався  за розрахунковими даними відносно пункту ДГМ  Гурники,1. Розкоп виконувався у вигляді канави шириною 1,5 м.  При знятті верхнього шару ґрунту ознак центру не було виявлено. Склад ґрунту мішаний: чорнозем, глина, уламки цегли, каміння. В подальшому проведено розширення розкопу до відкриття центру пункту Гурники,1 по північній грані та поглиблені канави до 2.2 м. Центр пункту Дуги Струве не виявлено. При вивчені монолітів пункту ДГМ Гурники,1 встановлено, що І моноліт  є пілон розміром 32х32х90 см, який виготовлявся на місці закладання центру, про що свідчать  великі  краплини уламків цегли яскраво жовтого кольору, подібного до кольору цегли, яка використовувалася на сусідніх виявлених центрах пунктів Дуги Струве. Очевидно, що у 1925  році, при виконані робіт із побудови пункту ДГМ Гурники,1, цегляна кладка пункту Дуги Струве була зруйнована, а цегла використана, як будівельний матеріал для виготовлення пілону (моноліту І) пункту ДГМ Гурники,1.»

 

Пункт Смордва (Млинівський район)


«Розшук центру виконувався  за розрахунковими  даними відносно пункту ДГМ Смордва, 2 кл. Розкоп виконувався у вигляді канави шириною 1,5 м від центру пункту ДГМ Смордва, 2 кл. до розрахункового положення пункту Дуги Струве. При знятті верхнього шару ґрунту ознак центру не було виявлено. Склад ґрунту мішаний: чорнозем, уламки цегли. При заглиблення на 0,35 м виявлено хаотично розташовані залишки цілої та битої цегли. Подальший розкоп виконувався по радіусі 1 м навколо розміщеної цегли, а також з відкриттям по південній грані пункту ДГМ Смордва 2 кл.

На глибині 1,30 м і відстані 1 м приблизно під дирекційним кутом 180º виявлена цегляна кладка яка чітко читається як південно східний кут центру пункту Дуги Струве . Про це свідчить три цілі цеглини які складені одна на одній. Центр пункту Дуги Струве SMORDWA, встановлений приблизно, по центру залишків цегли, а також відносно краю цегляної кладки який чітко читається.


Янчук Руслан, доцент НУВГП

м.Рівне



Джерело: http://uk.wikipedia.org/wiki/
Категорія: Статті | Додав: lagao (02.04.2012) | Автор: Янчук Руслан Миколайович
Переглядів: 3578 | Коментарі: 1 | Теги: Фельштин, Баранівка, дуга Струве, Гурники, Катеринівка | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 1
1 Hessy  
0
I will be putting this dazzling isngiht to good use in no time.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]