Загальна характеристика роботи
Відсутність первинного кадастру не дає можливості здійснювати контроль за реєстрацією земельних ділянок. Відповідно, реальність наразі така, що в Україні функціонують дві відокремлені реєстраційні системи: державний земельний кадастр, де зосереджена інформація стосовно земельних ділянок, та система реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень, де переважно зосереджено інформацію стосовно будівель та споруд.
На сьогодні в Україні функціонує реєстрація власників земельних ділянок і землекористувачів у системі земельного кадастру, методологія ведення якого базується на облікових документах (земельно-кадастрові книги, книги реєстрації земельних ділянок, переданих у приватну власність і т.п.). Ця система у визначеній мірі забезпечує відповідний рівень обліку змін у власності, але тільки при незначній кількості власників земельних ділянок і землекористувачів, а також при незначному обсязі операцій із земельними ділянками й іншою нерухомістю.
Впровадження нової системи ведення земельного кадастру дозволить підвищити ефективність керування земельним фондом, значно прискорити процес реформування земельних відносин, контролювати динаміку кількісних і якісних змін земельного фонду, розподілу його між власниками, а також забезпечити захист прав фізичних і юридичних осіб на землю.
З огляду на це використання нового механізму ведення земельного кадастру з використанням даних дистанційного зондування на сьогодні є досить актуальним.
- Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами
[Матеріал поки що в розробці]
Метою роботи є вдосконалення методів ведення земельно-кадастрової системи з використанням даних дистанційного зондування.
- Наукова новизна отриманих результатів
[Матеріал поки що в розробці]
- Практичне значення отриманих результатів
Розроблена концепція ведення земельно-реєстраційної системи з використанням даних дистанційного зондування повинні нарешті прийти на зміну паперовим картам, що використовуються у районних відділах земельних ресурсів і застосовуються для проектів міжгосподарського землеустрою, обгрунтування проектів будівництва, здійснення меліоративних та протиерозійних заходів, контролю за використанням земель, передачі земель в користування фізичним та юридичним особам.
Використання земельно-реєстраційної системи з використанням даних дистанційного зондування дало б насамперед з економічної точки зору:
З однієї сторони –зменшення витрат на утримання висококваліфікованого персоналу; на зарплату, скорочуються терміни виконання робіт, зменшуються кількість польових робіт, зменшують витрати на командіровки і загалом дає хороший економічний ефект в порівнянні з іншими методами.
З другої сторони робота виконується з достатньою точністю, яку вимагають замовники. В порівнянні з іншими зйомками можна отримати наочне зображення, що дає можливість використовувати знімки разом з кадастровим описом і дає доступу до атрибутивних характеристик земельних ділянок.
Основний зміст роботи
Вдосконалення кадастрової системи на основі нових інформаційних технологій з використанням даних дистанційного зондування забезпечить можливість більш ефективного управління земельними ресурсами, створить всі передумови для вдосконалення системи оподаткування та запровадження в Україні системи реєстрації прав власності на землю та іншу нерухомість, забезпечить формування інформаційної інфраструктури ринку землі.
Огляд кадастрових систем та обгрунтування їх необхідності
Потреба та можливості впровадження земельно-реєстраційної системи в Україні
Концептуальний підхід ведення земельно-реєстраційної системи з використанням даних дистанційного зондування
Охорона праці
Використана література
1. Видавнича організація «Юстініан» – Режим доступу:
www.justinian.com.ua
2. Центр державного земельного кадастру – Режим доступу:
www.dzk.gov.ua
3. Земельний кодекс України: за станом на 1 січ. 2010 р. / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К.
4. Аналіз розвитку кадастрових систем та систем обробки даних / А.А Лященко // Містобудування та територіальне плануванн. Науково-технічний збірник. – К. : КНУБА, 2004. – Вип.18. – с.122 –131
5. Порівняльна оцінка земельних кадастрів зарубіжних країн і України / Р. Панас, М.Маланчук // Геодезія, картографія і аерофотознімання – Вип. 70. 2008 УДК 320.517
6. Науково-дослідний інститут геодезії і картографії – Режим доступу: gki.com.ua
7. Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”: за станом на 15 груд. 2009 р. / Верховна Рада України. – Офіц. вид. – К.
8. О.Дорожинський, І. Колб, О. Дорожинська // Національний університет «Львівська політехніка», УДК 528.92 / Фотограмметрія, геоінформатика, дистанційне зондування в дослідженнях культурного ландшафту
9. ООО «Аналітика» / Програмне забезпечення для цифрової картографії та землеустрою – Режим доступу: www.geosystema.net
10. Міжрегіональна суспільна організація сприяння розвитку ринку геоінформаційних технологій та послуг / «ГІС Асоціація» – Режим доступу: www.gisa.ru
11. Нові технології для земельної реформи: оптимізація картографічних та кадастрових робіт // Чернов Владимир Васильович / – Режим доступу: www.kraina.org.ua
12. Даниленко А.С., Лихогруд М.Г., Основні засади запровадження в Україні кадастрової-інформаційної системи//Землевпорядний вісник. – 2003. - №1. – С. 22-27.
13. Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею (у тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі : Затверджена наказом Держкомзему України від 29.02.2002., №27, - К.: Деркомзем України , 2002.
|